عدم زیرساخت تولید مواد اولیه صنعت چاپ در کشور


عدم زیرساخت تولید مواد اولیه صنعت چاپ در کشور

 

رئیس اتحادیه چاپخانه داران اصفهان گفت: مواد اولیه صنعت چاپ، فولاد نیست که بتوانیم به تولید داخلی آن تکیه کنیم و زیرساخت تولید مواد اولیه  در کشور وجود ندارد، بنابراین اگر واردات به بازار آزاد سپرده شود، با توجه به شرایط موجود، در آینده نه چندان دوری در صنعت چاپ شاهد رکود خواهیم بود.

محمدعلی انصاری پور در گفت و گو با ایمنا اظهار کرد: بخش عمده از مواد اولیه صنعت چاپ وارداتی است، کارخانجاتی که در کشور وجود دارد و ما هم از تولیدات آنها استفاده می‌کنیم تا از تولید مواد اولیه چاپ که در داخل کشور تولید می شود حمایت کنیم، با بهترین کیفیت و در حداکثر توان تولید کنند در بخش مواد اولیه شامل مقوا و مرکب، فقط ۲۰ درصد نیاز کشور را می‌توانند تأمین کنند.

وی در ادامه افزود: بیش از ۸۰ درصد مواد اولیه چاپ وارداتی است، این صنعت به عنوان صنعت مادر که همه صنایع به آن وابسته هستند و خروجی محصولات همه صنایع از جمله بخش‌های غذایی، دارویی و… تا مرحله رسیدن به بازار، نیاز به بسته بندی و صنعت چاپ دارد.

رئیس اتحادیه چاپخانه داران اصفهان درباره تولید مواد اولیه صنعت چاپ گفت: بنابراین دولت باید برای واردات مواد اولیه این صنعت فکر اساسی داشته باشد اگر با این وضعیت و فرمول جدیدی که در گمرک تعریف می‌شود و سیاست‌هایی که درباره مواد اولیه این صنعت وجود دارد تصمیم‌گیری کرده و تابع آن باشیم مطمئناً صنعت چاپ با بحران شدیدتری رو به رو خواهد شد.

انصاری پور خاطرنشان کرد: مواد اولیه اکنون در دسترس هست اما بسیار گران است، اگر به مواد اولیه مورد نیاز این صنعت به عنوان یک کالای استراتژیک نگاه شود و به عنوان مادر صنایع آن را ببینند وظیفه دولت این است که برای واردات مواد اولیه این صنعت به خصوص در بخش کاغذ و مقوا فکر اساسی کرده و در بخش مرکب، زینک، داروهای مصرفی و… که همگی وارداتی است تصمیمات ویژه ای بگیرد.

[منبع]

برای امتیاز به این نوشته کلیک نمایید!
[کل: 1 میانگین: 5]

خبر

صنعت چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس